Mega Flavon

sobota, 5 października 2013

Brak snu ma wpływ na choroby ?

Można łatwo stwierdzić, że wszelkie zaburzenia rytmu życia mogą negatywnie wpłynąć na organizm.

Sposób na bezsenność ?


Z czasem każdy znajduje własny sposób na wywołanie senności. Jedni wolą się zmęczyć fizycznie, innym potrzebna jest wytężona praca umysłu. Kolejny sposób na bezsenność to książka (ogólnie czytanie ), telewizja czy radio. Wiele osób lubi jak "coś" do niego mówi. Można oddać się fantazją tuż przed zaśnięciem co czasami wpływa na to co nam się przyśni :)
Można też wykorzystać chwilę przed zaśnięciem do nauki. Słyszałem o różnych metodach. Uczenia się języka obcego wieszając sobie słówka na ścianie lub przyklejając do sufitu. Czytanie i powtarzanie przy zamkniętych powiekach.

Dobre miejsce na sen 


Dobrym rozwiązaniem jest organizacja miejsca w którym śpimy. Tak jak miejsce pracy jest uporządkowane i wydajniej wykonujemy swoje obowiązki. Tak sypialnia musi mieć swój ład. Unikać należy rzeczy "brzęczących","tykających" i innych rozpraszających a czasem nawet irytujących. Jeśli mamy tandecie do ciągłego spoglądania na zegarek można go odwrócić albo schować. Można uciec się do małego triku i przestawić zegarek na inną godzinę. Doskonale też będzie gdy wywietrzymy miejsce snu. Przewietrzymy od czasu do czasu pościel. Warto pomyśleć o kolorystyce pokoju, o powieszeniu kilku kwiatów doniczkowych. Ważne aby sypialnia była postrzegana jako miejsce błogiego wypoczynku. 

Jeki jest cel snu ?


Pozwala odpocząć organizmowi. Pełni rolę naprawczą. Podczas snu nasz mózg intensywnie pracuje aby wszelkie zaburzenia naprawić. Gdy śpimy nasze kończyny są bezwładne. Jedyne co pozostaje w stanie czynnym to narządy słuchu. Uzupełniane są też płynny między kręgami co daje czasem wrażenie, że wstajemy i czujemy jakbyśmy urośli. W łóżku zostaje też obumarły naskórek, którego rocznie może uzbiera się nawet pół kilograma. Brak snu może prowadzić do ogromnych konsekwencji. Jednak nie ma się czego obawiać. Nasz mózg jest tak zaprogramowany, że w momencie zagrożenia życia spowodowanym długim brakiem snu sam nas "wyłączy" czy tego chcemy czy nie. Jest to dla naszego dobra. Więcej niż 72 godzinny bez snu doprowadza do trwałych uszkodzeń. Natomiast regularny sen w tych samych godzinach daje możliwość rozplanowania zadań dla mózgu, które będzie systematycznie powtarzał o tej samej porze. W rezultacie będziemy się czuć zdecydowanie lepiej, spokojniej i "wejdziemy" w nowy dzień z pozytywną energią.


Jak długo spać ?


Dobrze jest znaleźć własny optymalny czas snu. Zmienia się on też z wiekiem. Jednak powinno to być w granicach 7 do 10 godzin. Zbyt długi sen spowoduje długie "rozkręcanie się" podczas dnia natomiast zbyt krótki może spowodować dopadnięcie senności już około południa.    

A rano? Rano sięgnij po Mega Flavon.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czekam na Twoją opinie